طب سنتی عرفان » بلاگ » مقالات طب سنتی » سوزن های طب سوزنی

سوزن های طب سوزنی

دسته سوزن های طب سوزنی

در این نوشته به مبحث انواع سوزن های طب سوزنی که مهمترین ابزار درمانگران این علم می باشد خواهیم پرداخت .

 اندازه سوزن های طب سوزنی

چه در حال آموزش باشید و چه یک متخصص ، گاهی اوقات انتخاب سوزن ها جهت درمان می تواند گیج کننده باشد . زیرا انتخاب های زیادی وجود دارد ! به طور کلی ، سوزن ها بر اساس طول سوزن ، اندازه سوزن (ضخامت) و سبک دسته متفاوت است . اینکه کدام سوزن را انتخاب می کنید می تواند به فاکتور های مختلفی بستگی دارد .

  • سبکی که آموزش دیده اید 
  • ناحیه ای از بدن که می خواهید آن را درمان کنید
  • و با چه چیزی احساس راحتی می کنید

بستگی دارد .

در ادامه این نوشته تمامی این نکات را تشریح خواهیم کرد و شما بهترین گزینه را خواهید یافت .

طول سوزن ها

شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد طول ، ناحیه ای از بدن را که به دنبال سوزن زدن هستید، ارزیابی کنید . آیا نقاط روی صورت ، اندام ها یا شکم هستند . فرد مراجعه کننده از نظر جسمی و اندامی بزرگ هستند یا کوچک . این نکته را در ذهن داشته باشیم که انتخاب طول صحیح برای اطمینان از ایمنی بیمار مهم است .

  • سوزن های کوتاه طب سوزنی (3 تا 7 میلی متر) : برای نواحی کم عمق بدن مانند صورت ، دست ها ، گوش ها یا پوست سر استفاده شود .
  • سوزن‌های طب سوزنی با طول متوسط (13 تا 40 میلی‌متر) : این سوزن‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند ، زیرا می‌توانند در بسیاری از نواحی بدن مانند صورت ، دست‌ها ، پاها ، بازوها ، ساق پا ، شکم ، شانه‌ها و پشت استفاده شوند .
  • سوزن‌های بلند طب سوزنی (۵۰ میلی‌متر و بالاتر) : این سوزن‌ها طولانی‌تر هستند و برای مناطقی از بدن که ماهیچه و چربی بیشتری دارند ، مانند پاها یا ناحیه گلوتئال استفاده می‌شود . همچنین می توان از این سوزن ها برای نقاط درج عمیق در قسمت پایین کمر و لگن یا نقاط خاص استفاده کرد . سوزن‌ها می‌توانند تا 125 میلی‌متر بروند، اما این سوزن‌ها معمولاً برای بیماران بزرگ‌تر در نظر گرفته می‌شوند .
طول سوزن های طب سوزنی
اندازه سوزن ها در طب سوزنی

ضخامت

سبک‌های ژاپنی طب سوزنی معمولاً در مقایسه با طب سوزنی چینی از سوزن‌های نازک‌تر استفاده می‌کنند . با این حال می تواند به ترجیحات شخصی درمانگر نیز بستگی داشته باشد . برخی از بیماران ممکن است نسبت به سوزن‌ها حساس‌ یا هراسان باشند . بنابراین ممکن است سوزن‌های نازک‌تری مانند سوزن‌هایی با گیج 0.16 یا 0.18 میلی‌متری برای سوزن‌هایی به طول 30 میلی‌متری انتخاب کنید . برخی از سبک‌های طب سوزنی نیاز به سوزن‌های ضخیم‌تری با قطر 0.35 تا 0.50 میلی‌متر دارند ، زیرا ادعا می‌شود که Qi ( انرژی – چی ) بیشتر را می‌توان احساس و تحریک کرد .
  • سوزن های نازک 0.12 تا 0.18 میلی متر : برای نواحی کم عمق بدن مانند صورت ، گوش ها ، پوست سر ، دست ها و پاها مناسب هستند .
  • سوزن هایی با ضخامت 0.20 تا 0.25 میلی متر : به طور کلی برای سایر نواحی بدن استفاده می شود .
  • سوزن های ضخیم تر با گیج 0.30 تا 0.50 میلی متر : ممکن است برای پاها و نواحی گلوتئال استفاده شود .
عرض سوزن های طب سوزنی
مقدار عرض سوزن های طب سوزنی

جنس های مختلف سوزن های طب سوزنی

سوزن چینی کلاسیک (یا سنتی) با دسته حلقه مسی :

تا حدود 50 سال پیش ، سوزن ها با دسته های مسی شکل ، غالب سوزن های طب سوزنی بود . این مورد دلایل عملی داشت زیرا سوزن های طب سوزنی به طور سنتی در چین در کارخانه ها تولید می شد . مس یک ماده بسیار منعطف است و بنابراین راحت‌ترین فلزی است که در اطراف محور سوزن پیچیده می‌شود . هنگامی که مس به عنوان ماده ای برای دسته استفاده می شود ، به سوزن طب سوزنی نرمی و انعطاف خاصی می بخشد .

این به یک متخصص طب سوزنی حساس و با تجربه اجازه می دهد تا مستقیماً پاسخ بیمار به درمان را احساس کند و شدت سوزن زدن را کنترل کند . یک دسته انعطاف پذیر همچنین بازخورد مستقیمی را در مورد نحوه پاسخ بیمار به درمان به متخصص طب سوزنی ارائه می دهد . دسته بسیار رسانا همچنین برای گرم کردن نقاط طب سوزنی ایده آل است ، به عنوان مثال. با استفاده از ماکسی باسشن . رسانایی خوب دسته مسی امکان استفاده از این سوزن را برای درمان با جریان های تحریک کننده نیز فراهم می کند . این نوع سوزن برای درمانگران با تجربه بسیار مناسب است و ترجیح داده می شود.

سوزن مدرن طب سوزنی با دسته پلاستیکی :

مزیت دسته های پلاستیکی استحکام نسبی آنهاست . این دسته ، همراه با یک نوک سوزن کاملاً آسیاب شده ، قرار دادن سوزن طب سوزنی را به صورت ایمن و بدون درد برای یک متخصص طب سوزنی با تجربه کمتر آسان می کند . سوزن‌های طب سوزنی با دسته‌های پلاستیکی برای درمان موکسی‌باسشن مناسب نیستند . برای درمان تحریک الکتریکی ، اتصال دهنده ها را می توان مستقیماً به محور سوزن وصل کرد .

سوزن ژاپنی با دسته لوله فلزی غیر قابل انعطاف :

علاوه بر سوزن طب سوزنی چینی “کلاسیک یا سنتی” با دسته حلقه مسی ، لوله هایی جنس از فلز ساختند که با تزریق به سوزن متصل می شدند . این دسته‌ها همچنین برای درمان تحریک الکتریکی و موکسی‌باسشن مناسب هستند ، زیرا محصولات موکسا را می‌توان به راحتی روی دسته بدون حلقه لیز داد .

سوزن کره ای با دسته فنری بدون حلقه :

در این مدل سوزن ، یک سیم فولادی ضد زنگ به یک سیم فنر ، محکم پیچیده می شود . به این ترتیب یک سیم بلند فولادی ضد زنگ یک سیم پیچ فنری ایجاد می کند که یک لوله نازک بدون حلقه را تشکیل می دهد . سپس از این لوله ها به عنوان دسته سوزن های طب سوزنی استفاده می شود . با این حال ، با استفاده از سیم نسبتاً سفت، سیم فولادی را نمی توان مستقیماً به دور سوزن پیچاند .

در عوض ، لوله دسته به صورت مکانیکی به سوزن متصل می شود . این سوزن ها مانند سوزن های دارای دسته حلقه مسی ، هم برای درمان تحریک الکتریکی و هم برای موکسی باسشن مناسب هستند . با این حال ، دسته آن بسیار سفت تر از دسته مسی است . بنابراین بازخورد مستقیم کمتری در مورد موفقیت درمان به پزشک نسبت به سوزن دسته مسی می دهد . مزیت این دسته کاملا بصری است زیرا دسته استیل ضد زنگ با گذشت زمان کدر نمی شود . که ممکن است در مورد مس پس از مدت زمان طولانی تری نگهداری شود .

سوزن های طب سوزنی با دسته فنری به سبک کره ای بدون حلقه برای طب سوزنی دست

سوزن های طب سوزنی دستی از نظر طول و قطر با سوزن هایی که برای طب سوزنی بدن استفاده می شوند متفاوت است . سوزن‌های مخصوص طب سوزنی دستی دارای قطرهای بسیار کوچک (0.16 تا 0.2 میلی‌متر اندازه‌های استاندارد هستند) و میله های کوتاه (0.5 سانتی‌متر تا 1.5 سانتی‌متر) ، اما دسته «استاندارد» 2 سانتی‌متر هستند .

دسته سوزن های طب سوزنی
انواع دسته سوزن های طب سوزنی

سوزن های نیمه دائمی طب سوزنی

سوزن های نیمه دائمی عمدتا ، اما نه منحصرا ، برای طب سوزنی گوش استفاده می شود . در این روش ، نقاط طب سوزنی با یک تحریک مداوم نسبتاً خفیف در مدت زمان طولانی تر (به طور متوسط 3 تا 7 روز) درمان می شوند . این امر نتایج بهتری را به خصوص در هنگام درمان بیماری های مزمن دارا می باشد .

سوزن های نیمه دائمی Apex asiamed و Apex Gold asiamed

سوزن های نیمه دائمی یکی از انواع سوزن های نیمه دائمی استریل که از طب سوزنی گوش فرانسوی نشات می گیرد . این سوزن ها از اواخر دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفته است . این سوزن نیمه دائمی کمی ضخیم تر است ، به شکل سر فلش است و در یک لوله اپلیکاتور ( اعمال کننده ) کوچک عرضه می شود .

سوزن را می توان با جلو بردن آرام و یکنواخت اهرم فشار اعمال کننده ، در نقطه مورد نظر قرار داد . لوله اپلیکاتور اجازه می دهد تا سوزن بسیار آسان تر و دقیق تر اعمال شود . در انتهای لوله اپلیکاتور نیز یک دیسک مغناطیسی وجود دارد که هر بیمار می تواند از آن برای تحریک مغناطیسی سوزن های خود چندین بار در روز در طول مدت درمان استفاده کند .

سوزن های حلقه ای – asiamed Press Tack Needle

مدل کلاسیک سوزن نیمه دائمی ، ” Press Tack Needle ” از دهه 1950 شناخته شده است . شکلی شبیه به بند انگشتی دارد اما برخلاف پین ، “سطح فشار” آن یک صفحه جامد نیست بلکه یک فنر فولادی خمیده است که به سمت داخل به سمت مرکز مخروطی می شود . انتهای مرکز آن سوزنی را تشکیل می دهد که 90 درجه خم شده است . فشار ملایم با انگشت شست یا سبابه ، سوزن را روی نقطه مورد نظر طب سوزنی قرار می دهد .

سوزن های داخل پوستی

سوزن های داخل پوستی از فولاد ضد زنگ درجه پزشکی ساخته شده اند . درمانگران آنها را با زاویه کم وارد پوست می کنند و ثابت می کنند . تا حتی اگر مدت طولانی تری در پوست باقی بمانند ،خارج نشوند . دلیل این کار تحریک طولانی مدت نقاط طب سوزنی است .

سوزن های نیمه دائمی طب سوزنی
انواع سوزن های نیمه دائمی طب سوزنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *