طب سنتی عرفان » بلاگ » مقالات طب سنتی » چارت عنبیه شناسی

چارت عنبیه شناسی

چارت عنبیه شناسی
آشنایی با چارت عنبیه شناسی

چارت عنبیه شناسی چیست و چه کاربردی دارد ؟

عنبیه شناسی یا ایریدولوژی مطالعه نقش ها و رنگ ها بر روی چشم در قسمت رنگی آن که عنبیه ( Iris ) نام دارد می باشد . Iris در زبان یونانی به معنی رنگین کمان است . ایریدولوژی این امکان را برای ما فراهم میکندتا پس از آموزش های کامل ، بتوانیم از سلامت اشخاص دیگر مطلع شویم . این روش  کاملا بی خطر و بدون درد بوده و برای تعیین مشکلات سلامتی موجود بالقوه از طریق مشاهده است . متخصصان از چارت عنبیه شناسی برای انجام این مشاهدات استفاده میکنند . این نمودار پس از مشاهده انواع عنبیه ها در طول سال های طولانی ایجاد شده است . هر علامت و ناحیه ای در چشم ، نمایانگر جنبه یا اندام متفاوتی از بدن انسان میباشد .

چارت عنبیه شناسی به چه شکلی میباشد ؟

این نمودار دقیقا به شکل چشم انسان میباشد و دارای اتصالات متقابل به اندام های بدن است . این علم در سال 1861 توسط یک پزشک مجارستانی به نام پازلی توسعه یافت . جغدی که پایش شکسته بود علامتی در ناحیه ساعت شش چشم خود نشان داد . به مرور زمان و با بهبودی پای جغد این علامت هم محو شد . ایریدولوژیست ها قادر به تجزیه و تحلیل سطح تجمع سم ، عدم تعادل شیمیایی ، التهاب و مسائل بیشمار دیگری هستند .

با این علم کشف نقاط ضعف ژنتیکی و پیشگیری از بیماری هایی که امکان دارد هنگام خواندن نمودار آشکار شوند ، ممکن میشود .

آشنایی با چارت عنبیه شناسی چشم چپ و چشم راست

خط عمودی را در نظر بگیریم که بدن را به دو نیمه چپ و راست تقسیم می کند . با این تقسیم بندی جایگاه اندام سمت راست در عنبیه سمت راست و اندام سمت چپ در عنبیه سمت چپ قابل مشاهده است . اما این در حالی است که برخی از اندام ها بر روی هر دو عنبیه قابل مشاهده هستند . جایگاه اندام ها بر روی چشم با یکدیگر در حال تقارن می باشد .

منظور از این جمله این است که اگر جایگاه ارگان ها را در عنبیه سمت راست در جهت عقربه های ساعت فرا بگیریم در چشم چپ دقیقا برعکس میباشد . این یعنی اعضا در چشم چپ دقیقاً برعکس و در خلاف عقربه های ساعت قرار میگیرند . برای مثال جایگاه ریه در آیریس چپ مابین ساعت 3-2 است در حالی که در سمت راست بین ساعت 9 تا 10 قرار میگیرد .

 

اصول کلی و اولیه در زمان استفاده از چارت

برای اینکه بتوانیم عنبیه و علائمی که بر روی آن بوجود آمده است را تفسیر کنیم باید تقسیماتی انجام دهیم . این عمل از آن جهت منحصر به فرد است که به دو بخش دایره ای و شعاعی تقسیم میشود .

ابتدا به تقسیم بندی دایره ای میپرداریم که از مرز بین مردمک و عنبیه شروع شده و در مرز بین عنبیه و صلبیه خاتمه پیدا میکند . این تقسیم بندی دارای سه دایره اصلی و پنج دایره فرعی می باشد . این دایره ها شامل تقسیمات

 • معده
 • روده
 • سیاهرگ ها
 • ماهیچه ها
 • اسکلت
 • قسمت لنفاوی
 • سرخرگ ها و در نهایت پوست

میشود .

در تقسیم بندی دوم که تقسیم بندی شعاعی است عنبیه را به شکل یک ساعت عقربه ای در نظر میگیریم . یک ساعت شامل دوازده ساعت و شصت دقیقه میاشد . در این روش تقسیم بندی شعاع ها را طوری رسم میکنیم که ابتدای آن مرکز مردمک و انتهای آن تمامی ساعات را در بر بگیرد . در این صورت عنبیه به دوازده ساعت تقسیم میشود .

تقسیم بندی های دوازده گانه شعاعی

جایگاه اندام ها به صورت کلی در این مدل به صورت زیر می باشد .

 1. مابین ساعت یازده تا یک مربوط به منطقه سر
 2. بین منطقه یک تا دو جایگاه گردن و گوش
 3. بین ساعت دو تا سه منطقه ریه
 4. ساعت سه تا چهار منطقه سینه
 5. از چهار تا پنج منطقه شکم قسمت بالا
 6.  پنج تا شش منطقه شکمی قسمت پایین می باشد
 7. از ساعت شش تا هفت قسمت مربوط به لگن میباشد
 8. هفت تا هشت مربوط به پایین کمر است
 9. هشت تا نه مربوط به نواحی بالای کمر
 10. نه تا ده قسمت گلو

و در مابین ساعت ده تا یازده نواحی مربوط به صورت می باشد .

چارت عنبیه شناسی
Iridology chart

در تصویر شما تقسیم بندی ها ذکر شده را مشاهده می فرمایید . تقسیم بندی دایره ای برای هر دو عنبیه چپ و راست به همین گونه می باشد . در توضیح تقسیم بندی شعاعی باید اشاره شود که مخصوص به چشم راست میباشد . اگر بخواهیم برای سمت چپ هم رسم کنیم دقیقا برعکس این نواحی را به جایگاه ها اختصاص میدهیم . برای مثال ریه که بین ساعت دو و سه قرار دارد در سمت مخالف در بین ساعت نه و ده قرار میگیرد .

تقسیم بندی کامل

در دو تقسیم بندی که در بالاتر توضیح دادیم چارت به صورت کاملا ساده بیان شد . اما نمودار کلی به قسمت های بیشتر و جزئی تر تقسیم بندی می شود . در تقسیم بندی اصلی یا کامل ما بین هر ساعت به پنج قسمت مساوی تقسیم میشود . یعنی یک دایره کامل داریم که آن را به شصت قسمت تقسیم کرده ایم ، دقیقا مانند دقیقه ها در ساعت است .

به این ترتیب تمامی اندام ها در جایگاه دقیق و مخصوص خود قرار دارند . مثلا در چارت عنبیه چشم راست ، دست و بازو دقیقا بر روی ساعت هشت یعنی دقیقه چهلم قرار دارند .

نکته آخر

فراگیری این نمودار کلی نیاز به دقت و تمرین زیادی نسبت به دو نموداری که در ابتدا ذکر شد دارد . و این امر جزء اصول اولیه علم عنبیه شناسی ( Iridology ) است . برای یاد گیری آسان تر ابتدا قسمت بندی های ساده تر را به ذهن میسپاریم که جایگاه اندام ها را به صورت کلی نشان میدهند . به مرور زمان و با تمرین به قسمت های جزئی تر میپردازیم . این امر مستلزم تلاش و دقت فراوان است .

با یادگیری چارت میتوان جایگاه اندام و همین طور بیماری ها و علائم بوجود آمده بر روی چشم را به درستی تشخیص داد .

 

برای دریافت این آموزش ها به صورت نرم افزاری یا به صورت کتاب میتواند از لینک های زیر استفاده نمایید:

 1. نرم افزار عنبیه شناسی تخصصی قسمت اول
 2. نرم افزار عنبیه شناسی نخصصی قسمت دوم
 3. کتاب آموزش عنبیه شناسی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *